Harmonogram 2010/2011

Comenius-   Partnerskie Projekty Szkół

( Harmonogram działań  przewidzianych do realizacji w roku szkolnym

2010/2011)

Cele projektu:

-   poznanie dziedzictwa kulturowego miast partnerskich,

-   prezentacja własnego miasta i regionu,

-   praca z wykorzystaniem nowych technik informacji i komunikacji,

-   doskonalenie znajomości języków obcych jak również zwiększenie motywacji do ich uczenia,

-   promocja kraju i szkoły w kraju partnerskim,

-   wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej i odpowiedzialności za region i kraj,

Zespół Comeniusa w składzie:

-   Magdalena Braksator

-   Katarzyna Gołębiowska

-   Aleksandra Misztal

-   Rafał Lubecki

-   Beata Zaród

-   Jarosław Olesiński

-   Witold Francuz

-   Anna Mołas.

jest odpowiedzialny za realizację głównych celów projektu w roku szkolnym 2010/2011.  Opracowano więc zakres działań i zadań związanych z programem i powierzono nauczycielom opiekę nad grupami odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych prac.Grupy składają się z przynajmniej 5 uczniów.

W trakcie spotkania z zespołem Comeniusa dokonano niezbędnych ustaleń programowych, szczególnie dotyczących zakresu tematycznego projektu, metod i technik pracy w projekcie, formy i zawartości produktów końcowych. W związku z powyższym każdemu nauczycielowi zostanie przydzielona grupa uczniów i temat projektu. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli systematycznie gromadzą niezbędne materiały i wykonują przydzielone im prace. Pod koniec opiekunowie piszą krótkie sprawozdanie podsumuwujące sposób  realizacji przydzielonego im zadania w j. polskim i angielskim. Uczniowie zaangażowani w prace nad projektem doskonalą znajomość języka angielskiego, poznają różne aspekty kultury kraju partnerskiego. Wszystkie prace swoje i kolegów z Rodewisch uczniowie umieszczać będą na korytarzach i w gablotach na terenie szkoły jak również publikują artykuły do gazetki szkolnej” Radar”.

Uczniowie zaangażowani są we wszystkie etapy realizacji projektu od planowania działań, poprzez wdrażanie, aż do ich ewaluacji.

Propozycje projektów w ramach programu Comenius.

Czas realizacji projektów: rok szkolny 2010/2011.

1.    Album pt. „Nasze piękne krajobrazy”. Uczniowie robią zdjęcia  tych miejsc i okolic w naszym regionie które są warte zobaczenia i pokazania kolegom z Rodewisch. Zdjęcia umieszczają w albumie robiąc pod każdym zdjęciem opis po polsku i po angielsku. Jednocześnie zdjęcia te umieszczone są na korytarzu. Opiekunowie- mgr Magdalena Braksator i mgr Aleksandra Misztal

2.   Konkurs na najlepszą prace plastyczną najciekawszych miejsc w naszej okolicy. Konkurs ten obejmuje klasy I i II. Wystawa tych prac. Prace wykonane dowolną techniką( obrazy olejne, akwarele, grafiki). Ekspozycja najciekawszych prac pt: Okno na Europe.( Prace uczniów  z Chmielnika i Rodewisch).Opiekun- mgr Beata Zaród

3.  Wykonanie koszulek z napisem : Przyjaciele Comeniusa i z logo Comeniusa. Koszulki przeznaczone będą dla uczniów biorących udział w wymianie Polska -Niemcy . Ok. 15 Koszulek. Opiekun- mgr Anna Mołas

4. Projekt kartki świątecznej, która zostanie wysłana do uczniów z Rodewisch. Kartka zawierać będzie logo Comeniusa zdjęcie Chmielnika i życzenia od uczestników projektu. Opiekun- mgr Anna Mołas

5.  Zorganizowanie wystawy prezentującej materiały nadesłane przez szkołę partnerską oraz materiały naszych uczniów.(Zdjęcia z najciekawszych miejsc w powiecie Vogtland i Chmielnika itp.) Opiekunowie- mgr  Aleksandra Misztal i mgr Magdalena Braksator

6.  Przygotowanie prezentcji w programie Power Point na temat geografii, ludności, kultury i zwyczajów kraju partnerskiego.Opiekunowie- mgr Rafał Lubecki i

mgr Katarzyna Gołębiowska

7.  Wykonanie i  wysłanie paczek bożonarodzeniowych dla uczestników projektu. Paczka zawierać będzie lokalne przysmaki, pocztówki, gadżety. Uczeń w drodze losowania wybierze tą osobę której przygotuje paczkę i wyślę na Boże Narodzenie. Opiekun- mgr Anna Mołas

8 .  Utworzenie broszurek, ulotek z logo Comeniusa, tytułem projektu , zdjęciem szkoły i osób biorących udział w projekcie . Ulotki mają na celu promować naszą szkołę, i region w którym się ona znajduje. Opiekunowie-mgr Witold Francuz i mgr Rafał Lubecki

9.  Przeprowadzenie konkursu na najciekawsze logo Comeniusa. Konkurs przeznaczony jest dla klas I i II .

Opiekun- mgr Anna Mołas

10.  Przeprowadzenie ankiety dotyczącej kultury i życia młodych ludzi biorących udział w projekcie oraz korzyści wynikających z udziału w programie Comenius. Porównanie i omówienie wyników. Opiekunowie- mgr Katarzyna Gołębiowska i mgr Jarosław Olesiński.

11.        Przygotowanie sztuki teatralnej w j. angielskim nadesłanej przez kolegów ze szkoły partnerskiej w Rodewisch. Sztukę przygotowuję młodzież pod kierunkiem opiekunów a jej prezentacja odbędzie się podczas Dnia Comeniusa. Opiekunowie- mgr Aleksandra Misztal , mgr

Beata Zaród.

12.Promocja projektu na stronie internetowej szkoły. Odpowiedzialni- Zespół Comeniusa.

DZIEŃ COMENIUSA

Dzień Comeniusa zorganizowany zostanie w kwietniu podczas wizyty uczniów szkoły partnerskiej i będzie on podsumowaniem pierwszego roku realizacji zadań w ramach programu Comenius. Za zorganizowanie tego dnia odpowiedzialny będzie zespół Comeniusa. W tym dniu odbędzie się wystawa wszystkich prac wykonanych przez naszych uczniów. Odbędą się również zawody sportowe( mecz Polska – Niemcy), prezentacja prac w power point dotycząca kraju partnerskiego, degustacja tortu „ Comenius- dziękujemy”, przedstawienie w j. angielskim wybranej sztuki., pokaz mody( stroje historyczne, ludowe i współczesne dla danego regionu.)

W uroczystości tej wezmą udział: Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 3 w  Chmielniku i Grono Pedagogiczne, wszystkie klasy , szkoła partnerska z Rodewisch, przedstawiciele Gimnazjum  w Chmielniku, zaproszeni rodzice i goście.

Termin realizacji zadań od punktu 1 do 12  to marzec-kwiecień 2011.

Przygotowała :

mgr Anna Mołas