Harmonogram 2011/2012

16. 02. 22
posted by: Super User
Odsłony: 977

 Comenius -  Partnerskie Projekty Szkół

( Harmonogram działań  przewidzianych do realizacji w roku szkolnym 2011/2012)

 

 

 

Cele projektu:

-   poznanie dziedzictwa kulturowego miast partnerskich,

-   prezentacja własnego miasta i regionu,

-   praca z wykorzystaniem nowych technik informacji i komunikacji,

-   doskonalenie znajomości języków obcych jak również zwiększenie motywacji do ich uczenia,

-   promocja kraju i szkoły w kraju partnerskim,

-   wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej i odpowiedzialności za region i kraj,

 

Zespół Comeniusa w składzie:

 

-   Magdalena Braksator

-   Rafał Lubecki

-   Beata Zaród

-   Jarosław Olesiński

-   Witold Francuz

-   Anna Mołas.

W trakcie spotkania z zespołem Comeniusa dokonuje się niezbędnych ustaleń programowych, szczególnie dotyczących zakresu tematycznego projektu, metod i technik pracy w projekcie, formy i zawartości produktów końcowych. Zespół Comeniusa spotyka się raz na 2 miesiące i dokonuje analizy poszczególnych działań.

Wszystkie prace  uczniowie umieszczać będą na korytarzach i w gablotach na terenie szkoły oraz na stronie internetowejWszelkie artykuły dotyczące projektu, wymian, szkół partnerskich rozpowszechnianie będą w szkole oraz w regionie szkoły partnerskiej.

 

Działania projektu przygotowane na rok szkolny 2011/2012 obejmują:

- aktywności podejmowane na poziomie szkoły związane z promocją projektu i rozpowszechnianiem osiągniętych rezultatów współpracy, w tym produktów końcowych,
- działania realizowane w szkole i ujęte w programie nauczania poszczególnych przedmiotów,
- zadania do realizacji podczas spotkań w krajach partnerskich. Uczestnicy spotkań będą prezentować przygotowane wcześniej produkty końcowe oraz wezmą udział w różnych formach rywalizacji,
- zadania w postaci konkursów i zawodów dających indywidualną możliwość zakwalifikowania się do wyjazdu zagranicznego.

 

L.p.

Data

Działania

1.

IX 2011

Zaplanowanie działań, zorganizowanie zespołu nauczycieli i uczniów, przydział zadań. Zaplanowanie wizyty naszych uczniów w szkole w Rodewisch. Przygotowywanie

uczniów do wyjazdów.

Przygotowanie kącika Comenius w szkole

Rezultaty: zdjęcia, kronika pobytu, film na dvd z pobytu w Rodewisch z września 2011.

2.

X 2011

Spotkanie zespołu Comeniusa, podsumowanie pobytu w Rodewisch, promocja szkoły w prasie oraz na stronie internetowej szkoły, zapoznanie  z systemem  edukacyjnym partnera. Konkurs na zakładkę Comeniusa.

Rezultaty: artykuły, sprawozdania, wystawa zdjęć, projekt zakładki na płycie.

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

10.

X-XI

 

 

 

 

 

 

XII 2011

 

 

 

 

 

 

 

I 2012

 

 

 

 

 

 

 

II.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III.2012

 

 

 

 

 

 

 

IV.2012

 

 

 

 

 

 

 

V.2012

 

 

 

VI.2012

Opracowanie wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkoły partnerskiej dotyczącej życia codziennego, systemu wartości. Porównanie wyników, oraz zamieszczenie rezultatów na stronie internetowej. Projekt przewodnika po regionach ( świętokrzyskie i powiat Vogtland)

 

 

Wykonywanie kartek na Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Rezultaty: zakładki do książek. Bożonarodzeniowy wieczorek w klasach, kartki z życzeniami. Praca nad przewodnikiem.

  życzenia on-line.

 

 

 

Zbieranie informacji o tradycjach i kulturze Niemiec (historii, atrakcjach turystycznych, religiach, systemie szkolnictwa) oraz przekazywanie ich młodzieży. Przygotowania do dnia comeniusa.

Rezultaty: Prezentacje Cd, kalendarz ścienny(konkurs na najlepszy kalendarz na rok 2013 . Konkurs wśród klas 1)

 

 

 Dzielenie się doświadczeniami, pomysłami i praktykami edukacyjnymi, nauka kilku powszechnych słów, gramatycznych zasad z języka kraju partnerskiego, teczka upowszechniająca działania szkoły i program Comenius, promowanie kulturowych wartości poszczególnych państw.

 

 

 

 

 

 

Przygotowanie harmonogramu wizyty naszych partnerów, zaplanowanie dni pobytu, zorganizowanie Dnia Comeniusa,

Konkurs wiedzy o Rodewisch i Chmielniku., nauka popularnych piosenek specyficznych dla danego kraju, wymiana informacji kulturowych.

 

 

 

Spotkanie w Polsce, dzielenie się doświadczeniami, pomysłami i praktykami edukacyjnymi, promowanie kulturowych wartości poszczególnych państw, nauka popularnych tańców.

Zaprezentowanie lokalnej społeczności szkolnej (rodzicom, uczniom) dotychczasowego

dorobku projektu.

 

 

Dokumentowanie wizyty, kompletowanie produktów, kroniki pobytu. Promowanie projektu , szkoły w gazecie Kurier Chmielnicki.

 

 

Końcowe podsumowanie działań, dzielenie się doświadczeniami. Skompletowanie produktów, wypełnianie raportu końcowego i bazy EST.

                        

 

Osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania:

 

1.Przygotowanie uczniów do wymiany, film na dvd, kronika pobytu w Rodewisch, zdjęcia, aktualizacja szkolnych gablot Comeniusa-WRZEŚIEŃ  ( mgr ANNA MOŁAS).

 

2.Opracowanie wyników ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkoły partnerskiej, prezentacja wyników na płycie, porównanie wyników ze szkołą w Niemczech oraz prezentacja ich na stronie internetowej – PAŹDZIERNIK - LISTOPAD ( mgr RAFAŁ LUBECKI).

 

3.  Przeprowadzenie konkursu wśród uczniów klas drugich na projekt zakładki do książki, promocja projektu oraz działań szkolnych w gazetach oraz na stronie internetowej.- PAŹDZIERNIK ( mgr BEATA ZARÓD i mgr ANNA MOŁAS).

 

4. Przygotowanie projektu przewodnika po powiecie Vogtland i woj. Świętokrzyskim ( zdjęcia i opisy) LISTOPAD – GRUDZIEŃ ( mgr MAGDALENA BRAKSATOR , mgr BEATA ZARÓD i mgr RAFAŁ LUBECKI).

 

5.  Wykonanie kartek bożonarodzeniowych i wysłanie ich do przyjaciół z Rodewisch, życzenia on-line dla Dyrekcji i koordynatora projektu. Śpiewanie kolęd i zapoznanie uczniów z tradycjami obchodzenia świąt w Niemczech. Rezultatem będzie płyta  z filmem dotycząca zwyczajów obchodzenia wigilii i  świąt Bożego Narodzenia w Polsce przesłana do Rodewisch. – GRUDZIEŃ ( mgr ANNA MOŁAS i mgr MAGDALENA BRAKSATOR)

 

6. Przygotowanie prezentacji dotyczącej regionu w którym znajduję się szkoła polska.  STYCZEŃ ( mgr JAROSŁAW OLESIŃSKI).

 

7. Przeprowadzenie konkursu na kalendarz ścienny na rok 2013, w którym umieszczone będą informacje o projekcie i działaniach szkół w ramach programu Comenius. STYCZEŃ ( mgr ANNA MOŁAS).

 

8 Zaprojektowanie i wykonanie teczki promującej projekt Comenius i działania polskiej szkoły w ramach projektu. Teczka zawiera również informacje dotyczące promocji szkoły w regionie . LUTY ( mgr WITOLD FRANCUZ)

 

9. Przygotowanie harmonogramu wizyty szkoły partnerskiej w Chmielniku. MARZEC ( mgr ANNA MOŁAS)

 

10.  Przygotowanie konkursu na temat regionów: Chmielnik, Rodewisch. Konkurs zostanie  przeprowadzony  podczas Dnia Comeniusa. Pytania dotyczące regionu, zwyczajów, szkoły opracowane powinny być w j. angielskim  MARZEC( mgr MAGDALENA BRAKSATOR).

 

11. Przygotowanie Dnia Comeniusa. KWIECIEŃ ( ZESPÓŁ COMENIUSA).

  Wykonanie dekoracji  na ten dzień ( mgr JAROSŁAW OLESIŃSKI, oraz mgr MAGDALENA BRAKSATOR)

 

12.Kompletowanie produktów , promocja szkoły i programu w gazecie oraz na stronie internetowej szkół. Wypełnienie raportu końcowego i bazy EST.  MAJ- CZERWIEC ( mgr ANNA MOŁAS , mgr BEATA ZARÓD, mgr RAFAŁ LUBECKI).

 

 

 

 

 

DZIEŃ COMENIUSA

 

 Dzień Comeniusa zorganizowany zostanie w kwietniu podczas wizyty uczniów szkoły partnerskiej i będzie on podsumowaniem kolejnego, ostatniego już roku realizacji zadań w ramach programu Comenius. Za zorganizowanie tego dnia odpowiedzialny będzie zespół Comeniusa. W tym dniu odbędzie się wystawa wszystkich prac wykonanych przez naszych uczniów. Odbędą się również zawody sportowe( mecz Polska – Niemcy), prezentacja prac w power point dotycząca kraju partnerskiego,  pobytu w szkole partnerskiej. Uczniowie przedstawią film nagrany podczas wymiany oraz  produkty powstałe podczas wizyt w obu krajach.  W tym dniu odbędzie się również lekcja polsko-niemiecka dotycząca łamańców językowych, znanych polskich pisarzy i utworów oraz konkurs dotyczący wiedzy o Chmielniku i Rodewisch.

 

    W uroczystości tej wezmą udział: Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 3 w  Chmielniku i Grono Pedagogiczne, wszystkie klasy , szkoła partnerska z Rodewisch, przedstawiciele Gimnazjum  w Chmielniku, zaproszeni rodzice i goście.

Przygotowała :

     mgr Anna Mołas