Sprawozdanie z pobytu uczniów ze szkoły partnerskiej w Rodewisch w Chmielniku 2012

16. 02. 22
posted by: Super User
Odsłony: 993

  Dnia 16 kwietnia 2012r. późnym wieczorem przybyli do nas goście z Niemiec. Odwiedzili nas w ramach wymiany uczniów, gdyż nasza szkoła współpracuje z niemiecką szkołą w Rodewisch. Po dość meczącej podróży udali się do Śladkowa Małego, aby zakwaterować się w domu agroturystycznym. Następnego dnia po śniadaniu nasi przyjaciele wspólnie z uczniami naszej szkoły zwiedzali Chmielnik i jego okolice. Uczniowie zaprezentowali po krótcę historię Chmielnika, zabytki oraz ciekawostki dotyczące miasta. Prezentacja odbywała się w języku komunikacyjnym projektu realizowanego w ramach programu Comenius. Następnie udaliśmy się wszyscy do szkoły. Tam odbyło się oficjalne powitanie przez dyrekcje naszego liceum, nauczycieli oraz naszych rówieśników. Niemieccy uczniowie zostali oprowadzeni po szkole przez polskich uczniów i nauczycieli oraz zapoznani z jej historią. Uczniowie z naszej szkoły porozumiewali się z kolegami z Niemiec w języku angielskim i niemieckim, opowiadali o szkole, atmosferze, jaka w niej panuje a jednocześnie wspominali swój wcześniejszy pobyt zarówno w Rodewisch jak i w Chmielniku.

            Kolejnego dnia tj. 18 i 19 kwietnia odbyła się wycieczka do Zakopanego i Krakowa. O godzinie 7 wyjechaliśmy z pod murów naszej szkoły. W autokarze panowała bardzo luźna i miła atmosfera. Nikomu nie brakowało dobrego humoru, nawet nie wiedzieliśmy, kiedy dotarliśmy na miejsce. Pierwszym punktem zwiedzania było Zakopane. Tam pokazaliśmy naszym znajomych nie tylko walory krajoznawcze miasta, ale przede wszystkim staraliśmy się zapoznać ich z kulturą tego regionu, tradycją i zwyczajami. Zarówno dla nas jak i dla naszych niemieckich znajomych ogromnym przeżyciem było spotkanie z tamtejszymi góralami, na którym to wysłuchaliśmy historii miasta, opowieści o życiu górali, pracy oraz tradycjach. W czasie tego spotkania mieliśmy okazję nie tylko wysłuchania regionalnych przyśpiewek góralskich, również nasi uczniowie mogli wspólnie z góralami zagrać niektóre z góralskich utworów. Zakopane to nie tylko góry, to także regionalne przysmaki Np. oscypki. Wspólnie z grupą niemiecką przygotowywaliśmy regionalne potrawy z pomocą góralskiej gospodyni. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy muzeum Ziemi Tatrzańskiej, kościół na Krzeptówkach, Giewont oraz Krupówki.  Następnie wyruszyliśmy do Krakowa.  Nasi przyjaciele z Niemiec ciekawi byli historii miasta oraz zabytków.  Wszyscy chętnie spacerowali po Krakowie, gdyż to miasto przyciąga swoim magicznym urokiem wielu turystów z całego świata. Zwiedziliśmy m.in. Wawel gdzie spoczywają wszyscy królowie polscy oraz zasłużeni dla Polski ludzie. Mieliśmy okazję również zwiedzenia grobu Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek i pod słynne okno papieskie.  Około godziny 22.00 zmęczeni, ale zachwyceni wróciliśmy do Śladkowa. Następnego dnia po wczesnej pobudce oraz śniadaniu pojechaliśmy do Tokarni.

 Tam zwiedziliśmy muzeum wsi polskiej i uczestniczyliśmy w warsztatach wyrobów garncarskich. Własnoręcznie wykonaliśmy pamiątki z gliny, które każdy mógł potem zabrać ze sobą. W drodze powrotnej udaliśmy się do Zagnańska a tam nasi koledzy z Rodewisch mogli zobaczyć Dąb Bartek- najstarsze zachowane do dziś drzewo.

            Pełni cudownych wspomnień i wrażeń wracaliśmy powoli do Chmielnika, gdzie pożegnaliśmy naszych niemieckich przyjaciół.

 Kolejny dzieńpobytu niemieckiej grupy zapowiadał się interesująco.  W sobotę tj. 21 kwietnia grupa niemiecka wraz z polską w godzinach przedpołudniowych wyruszyła na wycieczkę po Sandomierzu. Poznali ogólny zarys turystyczny i kulturowy miasta. Po obiedzie i krótkim odpoczynku wybraliśmy się wspólnie na spacer.  W drodze powrotnej zwiedzaliśmy także Krzyżtopór. 

W niedzielę po śniadaniu grupa naszych przyjaciół pracowała wspólnie nad projektem w po południu odpoczywaliśmy podczas rozgrywek sportowych. W poniedziałek obie grupy pracowały nad projektem i produktami końcowymi. Praca ta zaowocowała utworzeniem prezentacji nt regionalnych i narodowych potraw kulinarnych Polski oraz Niemiec, prezentacji dotyczącej wybranego polskiego miasta, które zwiedziliśmy wspólnie podczas wymiany. Podczas tej pracy powstały także wspólne piosenki obu grup w j. angielskim dotyczące przyjaźni, wspólnych chwil spędzonych. Podczas tej współpracy omówiliśmy nasze wspólne działania w ramach programu Comenius, w którym obie szkoły uczestniczą.

 Następnie zaproponowaliśmy naszym znajomym udział w rozgrywkach sportowych w tenisie stołowym odbywających się na hali sportowej naszego liceum.

            Ostatniego dnia uświadomiliśmy sobie, że dla niektórych z nas jest to być może ostatnie spotkanie w tym gronie.  W przed ostatnim dniu odbył się w naszej szkole Dzień Europejski, który był produktem końcowym utworzonym przez obie grupy w projekcie a z pomocą klas pierwszych. Podczas uroczystości obie grupy prezentowały swoje osiągnięcia, prezentacje. Mieliśmy okazję również wysłuchania koncertu w wykonaniu naszego szkolnego zespołu. Koncert ten wiązał się z tematyką regionalną i narodową. Utwory muzyczne zaprezentowane przez zespół zostały przygotowane w ramach realizacji projektu. Nagrodą za przygotowanie tak wspaniałego koncertu był wyjazd z grupą niemiecką oraz polską do Zakopanego. Oprócz licznych prezentacji w tym dniu mieliśmy także czas na skosztowanie dań typowych dla regionu Chmielnik, Rodewisch a także narodowych potraw niemieckich i polskich. Wszystkie potrawy zostały przygotowane przez uczniów.

 Dzięki tej wizycie młodzież niemiecka poznała historię naszego kraju i regionu. Mamy jednak nadzieję, że zawarte znajomości będą nadal kontynuowane, mimo że czas realizacji projektu dobiega końca.